SOKAK İFTARLARI ÇIĞIRINDAN ÇIKTI

SOKAK İFTARLARI ÇIĞIRINDAN ÇIKTI
Bu haber 15 Haz 2016 Çar 17:04 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

1J9B3823Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in, Ramazan ayı öncesi yaptığı açıklama özetle; “Son yıllarda bütün şehirlerde iftar çadırları kuruluyor. Özellikle işinden çıkmış evine ulaşamayan nice insanların oralarda sıcak bir çorba içmesini sağlamak güzel bir adet. Ancak bunu asla bir Reklam, tanıtım ve bir gösteriye dönüştürmemeliyiz. Özellikle yerel idarelerimiz bu konuda çok daha dikkatli olmalıdır.” diyerek uyarmıştı.

Sayın Prof. Dr. Görmez’in ‘Özellikle işinden çıkmış evine ulaşamayan nice insanların…’ sözünden yola çıkarak, bugünkü sokaklara kurulan çılgın iftar sofralarına getirmek istiyorum.

İsterseniz ‘İftar Çadırı’ geleneğini kısaca göz atalım. İlk kıl çadırı, Demokrasi Meydanı’nda Üsküdar Belediyesi kurdu. Amaç ise; ulaşımın merkezi olan Üsküdar’dan yolu geçen, iftar saatinde evlerine yetişemeyen vatandaşlara sıcak bir çorba içirerek oruçlarını açmasına yardımcı olmaktı.

O günleri çok iyi hatırlıyorum, Üsküdar Belediyesi ‘Bedava İftar Yemeği’ sloganıyla İstanbul’da çok sükse yapmış ve Ankara’dan bile adı duyulmuştu. Eeee! Hal böyle olunca diğer belediyeler durur mu? Bütçesi yetmeyen, deyim yerindeyse ‘iş adamlarının sırtına çökerek’ bedava iftar yemeği vermeye başladı. Olay büyüdü büyüdü; sokaklara, caddelere, meydanlara taştı. Hatta ilk kez Ümraniye Belediyesi, caddeyi trafiğe kapatarak ‘Rekor’ sloganıyla iftar verince iş büyümüştü.

İŞ ÇIĞIRINDAN ÇIKTI

Şimdi ise bütün belediyeler adeta yarışa girmiş durumda ve şaşalı iftar sofraları kurmaya devam ediyor. Deniz manzaralı, kale manzaralı, bilmem ne manzaralı, diyerek, sanki 7 yıldızlı otelde iftar veriyormuş havasında insanlar davet edilir hale geldi.

Oysa ki işin aslı öyle değil, artık iş çığırından çıkmış durumda. Dışarıda, toz duman ve güneş altında, masa kapma yarışı, yemek gecikmeleri, kavgalar gürültüler aldı başını gidiyor. Siyasi ranta da döndü diyebilirim. Siyasiler, hazır bu kadar vatandaş toplamışken reklamlarını da şovlarını da yapıyor.

YOLCULAR VE FAKİRLER AÇ KALDI

Yani sonuç olarak: Olay maneviyatını kaybetti, iş çığırından çıktı, yolcular ve fakirler aç kaldı. Olan da olmayan da sofralara; ‘Sosyal etkinlik’, ‘Komşuluk ilişkisi’ bahanesiyle oturmaya başladı.

Bence artık Diyanet İşleri Başkanımızın sözlerine kulak verin, gereksiz Sokak İftarlarını bitirin.

İftara yapamayan vatandaşlar tespit edilsin, onların evlerine bu yemeklerden bol bol götürülsün. Karınlarını doyurmaktan da öte, onlar da akrabalarını komşularını iftarda ağırlamanın mutluluğunu yaşasın.

5-10 bin kişilik iftar masrafıyla, o fakirler değil bir ay bir yıl süreyle açlık sorunu yaşamaz, bundan emin olun.

Hadi kalın sağlıcakla. Hayırlı Ramazanlar

Etiketler
Paylaş:
"SOKAK İFTARLARI ÇIĞIRINDAN ÇIKTI" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.

Yorum yapma kapalı.

HEMEN YORUM YAP
img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Burcu Esmersoy’dan Şaşırtan Arda Turan Açıklaması
Ünlü sunucu Burcu Esmersoy, kavgalı olduğu söylenen Arda Turan hakkında...
Yunanistan 2 Darbeci Askerin Daha İadesini Reddetti
Yunan Temyiz Mahkemesi, darbe girişiminin ardından Yunanistan’a sığınarak iltica talebinde...
ZIRHLI ARAÇ EVE ÇARPTI
Şırnak’ın Silopi ilçesinde zırhlı polis aracının bir eve çarpması sonucu...
100 ARAÇLIK KONVOYLA CEZAEVİNE GİTTİĞİ SANILIYORDU GERÇEK ŞAŞIRTTI
Çerkez Cengiz lakaplı Cengiz Şıklaroğlu’nun yüz araçlık cezaevi şovu kısa...
facebook
çok okunan haberler
Malesef, bugün hiç haber girilmedi.
Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.