Şile MHP İlçe Başkanlığından Gündemdeki Konular İle İlgili Basın Açıklması

Şile MHP İlçe Başkanlığından Gündemdeki Konular İle İlgili Basın Açıklması
Bu haber 26 Şub 2013 Sal 17:55 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

DSC_0262Sayın Şileliler bilindiği gibi üst caddemizde park sorunu yaşanmaktadır cadde üstünde esnaf iş yapamaz hale gelmiştir sayın başkan o babaları caddeyi hangi amaç için inşa ettiniz bir otoparkımız yok park edecek sokak yok bu esnaf bu sorunlar ile anca yazın yoldan transit geçen araçlara su satar.

Bu park sorunları ile boğuşurken küçük caminin orada iki araba var sabah akşam ordalar.

Ne hikmet ise girilmez yola giriyorlar cami cemaati o arabalara sürterek ibadete gidebiliyorlar.

Yola 90 derece duran bu arabalar üstüne üslük yaya yolunu da kapatıyor ,neresinden bakarsan bak akla mantığa sığmayan bir durum kurallar her kes için geçerlidir

Kim olursa olsun ama kurallara saygılı olsun bizler sefalette eşitlik değil refahta eşitlik istiyoruz.

Benim dükkanımın önüne araç girmiyorsa komşumun da önü kapansın değil her kesin müşterisi park etsin esnafımızın yüzü gülsün diyoruz çok mu şey istiyoruz.

Garip şeyler duyuyoruz, hiç boş değil söylenenlere göre neymiş belediye bir şahsa ait beton santralini alıp gene Karamandere göletinde olduğu gibi,hokus pokus ile şahsa verecekmiş.

Adı geçen şahıs bu konuyu yalanlamış.Çokta  doğru yapmış. Ekmek ile oynamak  kimseye yakışmaz.

Her kez  bildiği işi yapsın.Hatalar zincirine yenileri eklenmesin.Biz bunları konuşmak istemiyoruz.

Kiymetli Şile halkı ilçemizde Ağva yolu üzerinde Belediye tarafından yapılmaya başlanan Şile katı atık

Aktarma  istasyonu inşaatı tüm hızı ile devam  ediyor.Şimdi tatile gelen bir kişi yol kenarında bu tesisi görmek istemez,hele ki  turizm  şehri  diye çıkıyorsan ortaya bunlara müsaade  etmiceksin.Ve Kurban kesim  yerinin yanında neden bu tesis bence Şile Belediyesine bir mimar almak lazım.Otursun şehir planlaması  yapsın…

DSC_0263Sayın Şile halkı ilçemizde okuyan liseli  öğrencilerimizi hayatından  bezdiren  bir ulaşım sorunu var.Taşımalı  sistem  felan dediniz  gene beceremediniz.Merkezde bi sorun yok ama köylerimizden gelen  gençlerimiz yollarda sefil oluyorlar.Sizin zevkinize keyfinize göre olmaz bu işler yazıktır  günahtır  günde 10-15 TL yol parası veripte okuması  zordur  liselinin.Mevzuat  gereği ilk öğretimi taşıyan taşıtlar liselileri taşımıyorlar.Buradaki Kooparatif ihaleye girmiyor.Yöremizin coğrafyası malum biliyoruz.Buraya özel bir sistemin  uygulanması gerekmektedir.Sosyal  Devlet  diyerek şovmenlik yapacağınıza bu sorunu  ivedilikle çözmenizi bekliyoruz.Okulu bırakan gençlerin  vebali üstünüzdedir.Köylü  gençlerimize  sahip çıkmak lazım.El birliği  ile okuyacak gençlerimize imkan sağlamak görevimizdir.

Ağvayı Mahalle yapan  zihniyet  Şileyi de köy yapmak için çabalıyor.Küçük olsun benim olsun zihniyeti tam gaz devam ediyor vergi dairemizi nasıl kaybederiz? vergi dairesi demek prestij demek büyüklük demek kolaylık demek sakın çıkıpta tüm ilçeler bir yerde toplanacak yasa çıktı ne yapalım demeyin tek başına iktidar olanlar böyle küçük sorunları çözüp bizim sesimizi keserler böylece de halkımızada eziyet etmemiş olurlar.

Şimdi Ağaçderedeki köylümüz veraset almak için İstanbula mı gidecek.

Buradaki esnafın vergi dairesi ile olan işleri nasıl yürüyecek.Bu zülüm neden?

Buraya tahsilat ofisi koyarak bu iş çözülmez.

Önce vergi dairesi  gider sonra adliye sarayı,nufus müdürünü, mal müdürlüğünü de yollayın,polis de gitsin  2 köy korucusu alırsınız.Böyle giderse siz seçilmiş olmanıza rağmen zabıtalarla beraber bostanlarda karga kovalarsınız.Sayın Can Tabakoğlu sende karga kovalayan ilk belediye başkanı olursun.

DSC_0272Başkan geldiğinde ceza evinin oraya  adliye sarayı yapılacağını söylüyordu, hala bekliyoruz.

Mahkemelerde köylümüz perişan.Hakim yetersizliğinden sürekli davalar erteleniyor.Şile halkı bunu hak etmiyor.

 

Çok kiymetli Şileliler sizlerle büyük şehir yasasına geçmeden planlar ile alakalı konumsak istiyorum.Başkan  gecen hafta benimde köyüm olan Satılmazlı köyüne geldi planları anlatmaya .Hoş geldi  sefalar getirdi.Umarız Satılmazlıyı da satmaya çalışmazsınız.

Başkanın konuşması gene her zamanki gibi alakasız konulardan bomboş bi sohbeti geçmedi.Bir soru  bombardımanı  ile başladı.

Şu yasa hangi yılda çıktı ? Şilede kaç baraj var ? Siz bunu biliyormusunuz ?

Köylü Satmazlı Köyü İle İlgili konuşmasını beklerken başkan  başladı   Akçekese köyündeki  evleri anlatmaya .Sonra ordan Alacalıya, Ağvada ki  havzalara sonra Geredeli barajına.Yeniköyün kuruyan  deresinden  Erenler köyünün havza durumuna.

Sonra Şile ovasına getirdi sohbeti birde hikaye anlattı  başından geçen gerçek bir hikaye.Başkan  hiç üşenmemiş  ovaya  1m ye 1 metre bir çukur kazdırmış.1gün sonra gitmiş oraya 1 taş atmış çukura  cuppp! bu ne sulu mutlak bir tarım.Bunu kim söyler  DSİ.Sonra il tarım.Planları kim yapar büyükşehir.Peki başkan  sen suya cup diye taş atmaktan başka ne yaparsın ? 2 saat konuştun 1 yaraya merhem olmadın.Tüm ev sahipleri misafire ayıp olmasın diye susuyor anlamıyor musun ? bize laf değil icraat lazım.Büyük şehrin yaptığı planları anlatacağına ciddi işlerle uğraş.Mesela köylünün sana sorduğu bir soru vardı.Satmazlı Köyünün Demirci dere mevkiine alt yapı ve kanalizasyon çalışmaları yapıldı.Fakat planlarda bu alt yapının yapıldığı yerdeki 2 b lere ağaçlandırma alanı yapıldı.Buna karşın hiçbir alt yapısı olmayan köyün tamamen dışında kalan parsellere imar verildi.Başkan bu soruya cevap verme yerine her zamanki uyanıklığı ile başka konulara geçerek olayı geçiştirdi.Başkan sorulan sorulara neden cevap vermiyorsun.İşine gelmeyen soruları neden geçiştiriyorsun?

 

Planlarda bi eksik varsa B.Ş.B yaptı haberimiz yok diyorsun.Başka bi köyde ise herşey  yolunda.Biz boş durmuyoruz planlar ile uğraşıyoruz diyorsun.Sizin yaptığınız tek plan.Şile  köylüsünün  elinde kalan son yerleride almak.

Başkanın bütün bu boş konuşmasını sabır ile 2 saat dinledik.Ta ki Büyük şehir yasasına kadar.Sonra konuşmak zorunda kaldı ve konuştuk.Biz  dedik köylüden 27  değişik vergi alacaksınız.Başkan dedi almıcaz.

Biz dedik köylünün atasından gelen yerleri alacaksınız.Başkan dedi yok  tüzel kişilik kalkıyor  köy malı köylünündür .Başkan Şileyi sata sata bitirdin sıra köylere mi  geldi.

Köylerimizin muhtarlarına sesleniyorum dik durun.Vatandaşa gerçekleri söyleyin.Başkanla köy suları konusunda polemik yaşadık, köy suları ucuzmuş  bu indirim onların sayesinde olmuş.Onlar yapmış bu indirimi.Başkan  sen köyleri pek tanımıyorsun sana 1 kere daha söylüyorum.Bizim suyumuz bedavaydı siz  paralı yaptınız.

Köylünün Mezarlığınıda siz aldınız köylüden.Elinizi çekin köylünün cebinden.

Hatada  ısrarcı olmak kötüdür.Bilmemek ayıp değil ama hatayı savunmak cahilcedir.Hala insan türlerinden bahsediyorsun.Başkan yok öle 1 tür…Zaten  bu herşeyi biliyorum tavırları sizi yanıltıyor.

Mesela  bide  ifade verme sürecimiz oldu.Konunun ayrıntısına çok girmeceyim sadece basın mensubu arkadaşlarıma bilgileri vereceğim bu ayrı bir haber konusu olur.Buradan mesajım Sayın başkan herseyi bilmek zorunda değilsin yanında avukatların var bi sor danış.Kendine güldürme.Belediyede 1 avukat vardı işi bilen onu da yolladın.Her meziyet sende başkan.Kapasiteni bilmeden cahilce hatalar yapma artık bizi de yorma adliyelerde.konu çok açık.

KÖYLERİN DURUMU

Anayasamızın 127. Md. `e göre mahalli idareler İl, Belediyeler ve Köyleri kapsamaktadır. Anayasaya aykırı kanun çıkarılmaz. Yeni 6330 say. Değişiklik içeren kanun ise Büyük Şehir olarak değiştirilen iller ve köylerin mahalle olarak yapılandırılmaları, mevcut Anayasaya aykırı gibi gözükmektedir. Bu yasayla 27 ilde il özel idareleri ve 1924 tarih 442 say. Köy Kanununa göre yapılandırılan köyler hükmen yok sayılmaktadır.

Böylece oralarda yaşayan vatandaşlarımız, kanunlarla edinilmiş haklarından mahrum bırakılmışlardır. Bundan böyle m. 28 gereğince bu köylerde yaşayanlar yol yapımında katkı payı ödeyeceklerdir. M. 18 `e göre ise, bu yerlerde iletişim tesisi için inşaat yetkisi de, Büyük Şehir belediyelerinde olacaktır.

Köy kanunu 442 6. Md. `de belirtilen sıvat, sulak, pınar ve bataklıklar ile bağ, bahçe, tarla, zeytinlik, palamutluk v.b yerlerin akıbeti yeni kanunda belirtilmemiştir. Buraların ne olacağı sorusu köylü vatandaşımızın düşüncelerinde yer almaktadır.

Köy kanunu m. 7`de belirtilen köyün “şahsi maneviyeti” yerine ne getirilecektir. Yani köyün taşınır taşınmaz malları ne olacaktır. Hâlbuki 442 say. Kanuna göre 8. Md. `de köyün ortak malına yapılan tecavüzler devletin malına yapılmış sayılır ve ona göre de cezalandırılır der.

Md. 10 da muhtar devletin memurudur. Vazifelerini 36. Md. ‘ye göre icra eder. Md. 13 ise köylünün yapmakla yükümlü olduğu işleri sıralar. Şimdi muhtarların durumu ne olacaktır, köylü ne işle uğraşacaktır. Bu işler anlaşıldığına göre ilçe ve/veya Büyük Şehir belediyelerine düşmektedir. Fakat zaten hizmette aksamalar olmaktadır. Belediyeler bunca yükün altından nasıl kalkacaktır.

Köy kanunundaki Md. 13/21`de köy mesleklerinden sayılan meslek ve çalışanlarının akıbeti düşündürücüdür. Bilindiği gibi bu meslekler; köy sığırtmacı, korucu, köy bekçisi, danacı ve çobanlıktır. Çoban ve bekçilerin/köy korucularının hizmet süreleri ve hakları ne olacaktır? Çobanlarımız BAĞ-KUR`a göre, Korucular ise 5188 say. Yasaya (Kamu işçisi veya daha çok Özel güvenlik kapsamına) göre hareket etmeleri gerektiğini biliyorlar mı? Md. 16 ya göre uygulanan “salma” gelirleri de lav edilmiş olup “imece” kültürü de tehlikeye atılmıştır. Md. 20 de kurulan “Köy Dernekleri” 1924 de çıkarılan 442 say. Kanunla o dönem için ve hatta günümüz için yerelde kurulan ilk Cumhuriyet STK `larının kapatılmasına hangi hükümet razı olabilir. Köy derneklerinin akıbeti ne olacaktır?

DSC_0275Çok kiymetli  basın mensunu arkadaşlarım değerli  Şile ahalisi,emeği gasp edilen tüm değerleri elinden  alınan  Şile köylüsü hemşerilerim.Size  bir masal anlatacağım.

Bir köylü amcayı düşünün.Dedesinden kalma  2B arazisine mutlak tarım denmiş,iş güç  zaten yok parasıda sınırlı.O yeri gidiyor  noterde yok pahasına satıyor.

Sonra sürekli yaşanan olaylar.Ama ayrıntılar çok önemli.

Önce ampul emlakçı o yeri alıyor.

Akabinde ampul emlakçı belediyede o planları değiştirtiyor.

Yeni toprak sahibi bir şekilde ampul mimarı buluyor projeler hemen onaylanıyor  ve jet hızı ile ampul mütahit oraya  binayı dikiyor.

Sonra zavallı köylü amcanın oğlu askerden geliyor.Hani bana hani bana diyor.

Köye ampul teşkilat geliyor.İşsiz genci buluyor,merak etme oğul seni iskiye güvenlik görevlisi, olmadı taşeron firmaya temizlikçi olarak alıcam diyor.Ama demekle kalıyor hiç birisine iş bulunmuyor.

Bu fidan gibi delikanlılara iş imkanı yaratamayanlara sesleniyorum adalet bumu?eşitlik bu mu?

Şile halkı bu yönetimi hak etmiyor.Bu nesile iş lazım,Şileye hareket lazım.Bu sistem olmaz,seçimler gelince köy köy dolaşıp yok şu fabrika geliyor bunlar temel attı demeyin.9 yıldır aklınız neredeydi,umut tacirleri,yapacaklarınızı değil yaptıklarınızı anlatın.

Evet birileri çok şiddetli kalkındı,bu dönemde görüyoruz,duyuyoruz,izliyoruz.Biz gücümüzü milletimizden alıyoruz,biz halkımızın emrindeyiz.Şilede doğanlara,Şilede doyanlara sesleniyoruz.

Değişim şart diyoruz.

MHP Şile İlçe Başkanlığı

 

 

Etiketler
Paylaş:
"Şile MHP İlçe Başkanlığından Gündemdeki Konular İle İlgili Basın Açıklması" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.

Yorum yapma kapalı.

HEMEN YORUM YAP
img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Burcu Esmersoy’dan Şaşırtan Arda Turan Açıklaması
Ünlü sunucu Burcu Esmersoy, kavgalı olduğu söylenen Arda Turan hakkında...
Yunanistan 2 Darbeci Askerin Daha İadesini Reddetti
Yunan Temyiz Mahkemesi, darbe girişiminin ardından Yunanistan’a sığınarak iltica talebinde...
ZIRHLI ARAÇ EVE ÇARPTI
Şırnak’ın Silopi ilçesinde zırhlı polis aracının bir eve çarpması sonucu...
100 ARAÇLIK KONVOYLA CEZAEVİNE GİTTİĞİ SANILIYORDU GERÇEK ŞAŞIRTTI
Çerkez Cengiz lakaplı Cengiz Şıklaroğlu’nun yüz araçlık cezaevi şovu kısa...
facebook
çok okunan haberler
Malesef, bugün hiç haber girilmedi.
Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
Malesef, bu ay hiç haber girilmedi.